Povídací okénko

zdravé a chutné recepty
Zajímavé články z běžného života studentky.

Zvládnu to za každé situace!

Vítám vás po dlouhé době u článku, tak trochu povídacího. Tématem dnešního článku jsou časově náročné situace, které velmi často kazí náš nástup na vlnu s názvem "Zdravý životní styl". Znáte to, zkouškové za dveřmi, uzávěrka v práci nebo například velké nároky od šéfa. Je těžké ustát psychický nebo fyzický nátlak a udržet se ve stravovacím režimu, když Vás honí mlsná a tělo by potřebovalo rychlé cukry. Právě jsem úspěšně ukončila zimní semestr, takže mám v živé paměti průběh posledních 14 dnů, kdy nejlepším kamarádem je stoh papírů a nejlepší kamarádkou knížka. Nejsem výživový poradce ani odborník, ale chtěla bych jen doporučit někomu, kdo prochází náročnou situací nějakou radu nebo možná typ, jak to lépe rozvrhnout a zvládnout. 

Můj den byl rozdělen na pět hlavních záchytných bodů, které jsem hojně prokládala velkými hrnky s čajem. Rána byly ty nejkrásnější, když se člověk budil do bílé přírody. Žít částečně na horách má své jisté výhody. Čerstvý vzduch, krásná příroda a hlavně hodně příležitostí na procházky. Snídaně s výhledem do zasněženého lesíka má své kouzlo a člověk má hned po ránu lepší náladu. Po snídani jsem si připravila alespoň dva hrnky čaje a misku plnou ovoce a za pravidelného otáčení stránek pravidelně zobala kuličky hroznového vína, nebo přikusovala jablko. Dopoledne se nějak překulí a je tu oběd, který jsem měla předem připravený a tudíž odpadá starost s jeho přípravou. Nemusíte mít gastronomické zážitky z oběda, postačí i zelenina s tofu a třeba rýže. 

Po několika hodinách koukání do textu si oči musí taky trochu odpočinout. Není to značka ideál, ale lehký poobědový dýchánek mi vždy pomohl a mohla jsem pokračovat celé odpoledne. Odpoledne vypadá skoro jako dopoledne. Jeden čaj střídá druhý, člověk už neví, jaký druh má pít. Svačinky mám u sebe připravené dá se říct pořád, tak nějak mi to dává pohodu a klid. Jedná se o zdravé svačinky, například v podobě jogurtu se skořicí, který je teď můj nejoblíbenější. Zdravá domácí upečená sušenka s ovocem je plná energie, kterou i když celý den sedíte u stolu, využijete. 

Po celém dni nulového pohybu je potřeba se protáhnout a jde to mnohem lépe, když máte parťáka, se kterým se vzájemně vyhecujete. Výhoda vysokoškolských kolejí je ta, že máte několik kamarádů skoro ve vedlejším pokoji. Dát si každý večer hodinu intervalového tréninku po celém dni fungováním spíše hlavou je fajn. Máte tak pocit, že jste aspoň něco dělali. 

Večer jen sprcha, pořádná miska salátu a nějaký dobrý film, u kterého si odpočinete. No a to je tak nějak celý den. Nebudu říkat, že ani mě to někdy neujede. Den před nejtěžší zkouškou jsem do sebe nasoukala mou milovanou čokoládu, jen protože jsem si myslela, jak to mému tělu pomůže. To víte, stres dělá divy. Ale bylo to spíše naopak. Pro příště budu vědět, že mám zvolit jinou alternativu. 

Takže teď ve zkratce... Nemějte u sebe nic, co by vás mohlo pokoušet, dělejte si pravidelné pauzy na svačiny a mějte kamarády, se kterýma půjdete na procházku nebo si každý večer společně zacvičíte. Možná to zní jak rady z příručky, ale základ je být zásobený zdravým jídlem a hlavně kamarády, rodinou a dobrou náladou. :) 


Pozor na alergeny...

První článek v sekci Povídací okénko bych ráda zaměřila na téma mnou doporučovaných produktů a připravovaných receptů. Tento článek vzniká částečně také z důvodu ochrany mé osoby, ale hlavně má sloužit jako informace pro Vás.

Všechny použité suroviny a potraviny v receptech nebo ve složce Z nákupního seznamu, jsou vždy mnou odzkoušené a s jejich přípravou mám větší nebo menší zkušenosti. Každá potravina má své alergeny, a ty jsou lehce dohledatelné kupříkladu na internetu. Já sama jsem alergická na mrkev a lískové oříšky, a proto tyto suroviny v mých receptech nenajdete.

Každý je zodpovědný za své zdraví a měl by si být vědom toho, co mu nedělá dobře. Mými čtenáři jsou především dospělí lidé, kteří mají své vlastní zkušenosti s různými potravinami. Vždy se zde může objevit nějaké to riziko, nepříjemná reakce nebo nežádoucí účinek, ale pokud to skončí pouze u chuťového nezájmu, můžeme na to pak s odstupem času například s úsměvem vzpomínat.

Snažím se Vám doporučit jen takové věci, které mě nebo mému okolí vyhovují, ale pokud byste měli nějaké další dotazy ohledně mnou doporučovaných surovin, neváhejte mi napsat email s dotazem nebo klidně i nějakou připomínkou k tvorbě webu.

Zdraví v jídle © 2016
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky